Projektiuutiset.fi
  • Uutiset
    • Uutiset
    • Kaupallinen yhteistyö
    • Tuoteuutuudet
    • Nimitykset
  • Artikkelit
    • PU 2023
      • PU 1 – 2023
    • PU 2022
      • PU 1 – 2022
      • PU 2 – 2022
      • PU 3 – 2022
      • PU 4 – 2022
      • PU 5 – 2022
      • PU 6 – 2022
    • PU 2021
      • PU 1 – 2021
      • PU 2 – 2021
      • PU 3 – 2021
      • PU 3 – 2021 Projektisisustus
      • PU 4 – 2021
      • PU 5 – 2021
      • PU 6 – 2021
    • PU 2020
      • PU 1 – 2020
      • PU 2 – 2020
      • PU 3/4 – 2020
      • PU 5 – 2020
      • PU 6 – 2020
    • PU 2019
      • PU 1 – 2019
      • PU 2 – 2019
      • PU 3 – 2019
      • PU 4 – 2019
      • Pu 5 – 2019
      • PU 6 – 2019
    • PU 2018
      • PU 1 – 2018
      • PU 2 – 2018
      • PU 3 – 2018
      • PU 4 – 2018
      • PU 5 – 2018
      • PU 6 – 2018
    • PU 2017
      • PU 1 – 2017
      • PU 2 – 2017
      • PU 3 – 2017
      • PU 4 – 2017
      • PU 5 – 2017
      • PU 6 – 2017
    • PU 2016
      • PU 1 – 2016
      • PU 2 – 2016
      • PU 3 – 2016
      • PU 4 – 2016
      • PU 5-6 2016
    • PU 2015
      • PU 1 – 2015
      • PU 2 – 2015
      • PU 3 – 2015
      • PU 4 – 2015
      • PU 5 – 2015
      • PU 6 – 2015
    • PU 2014
      • PU 5 – 2014
      • PU 6 – 2014
    • PU 2013
      • PU 1 – 2013
      • PU 6 – 2013
    • PU 2012
      • PU 1 – 2012
      • PU 2 – 2012
      • PU 3 – 2012
      • PU 4 – 2012
      • PU 5 – 2012
    • PU 2011
      • PU 1 – 2011
      • PU 2 – 2011
      • PU 3 – 2011
      • PU 4 – 2011
      • PU 5 – 2011
      • PU 6 – 2011
  • Lehti
    • Tilaa Projektiuutiset
    • Tilaa näköislehti
    • Lue näköislehteä
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
  • Rakennusalan trendit
  • Yritys
    • RPT Byggfakta Oy
    • Citymark toimitilapalvelut
    • Rakennusfakta – Tuotteet ja ratkaisut
    • SIR – Kiinteistöalan tietokanta
    • RPT SMART – rakennusalan tietopalvelu
  • Yhteys­tiedot
    • Mediatiedot
    • Mainostajalle
    • Mediakortti
Olet täällä: Alkuun / Artikkelit / PU 2018 / PU 2 - 2018 / Uutta viihtyisyyttä ja tuttua vihreää

Uutta viihtyisyyttä ja tuttua vihreää

03/05/2018


Teksti Marja Hakola, kuvat Mikael Lindén

Holiday Inn -hotelleja Suomessa operoiva Restel Hotellit Oy siirtyi Scandic-konsernin omistukseen viime vuoden lopulla. Suomessa olevat viisi Holiday Inn -hotellia jatkavat toimintaansa tutun vihreän logon ja brändin alla.

Samaan aikaan brändin hotelleja uudistetaan maailmanlaajuisen hotelliketjun Open Lobby -konseptin mukaisesti. Helsingin City Centre sekä Tampereen Holiday Inn ovat jo läpikäyneet muutoksen, Ruoholahden kiinteistö on kolmantena vuorossa. Messukeskuksen Holiday Inn saa uuden ilmeen vuoden 2018 aikana.

– Euroopassa on jo 70 Open Lobby -hotellia. Kaikki brändin eurooppalaiset yksiköt käyvät läpi uudistuksen vuoteen 2019 mennessä, Senior Brand Manager Timo Vehmas Restel Hotellit Oy:stä kertoo.

Open Lobby -filosofian mukaisesti hotellin aulan tulee joustaa ja muuntua erilaisten asiakkaiden tarpeisiin. Aulasta pyritään luomaan yhteisöllinen olohuone, rento ja konstailematon tila, jossa hotellin asukas viihtyy ja viipyy pitkään ja käyttää hyväkseen tarjolla olevia palveluita.

– Sen sijaan, että asiakas viettää aikaa vain omassa huoneessaan, toivotamme hänet tervetulleeksi Open Lobbyyn, joka yhdistää perinteiset aula-, ravintola- ja työskentelytilat. Uudentyyppisessä aulassa hän voi asettua työskentelemään tietokoneen äärelle, tavata ihmisiä, ruokailla, pitää pienimuotoisia kokouksia, katsota televisiota tai rentoutua muuten vain, Vehmas sanoo.

Open Lobbyyn voidaan muodostaa verhoilla myös yksityisempää tilaa, jos asiakas kaipaa sellaista esimerkiksi palaveria varten.

Vehmaksen mukaan Open Lobby -konsepti on syntynyt asiakkaiden palautteesta. He ovat toivoneet hotelleihin viihtyisiä, avoimia tiloja, joissa voi oleskella vapaasti ilman rajoituksia ja tuntea olonsa kotoisaksi.

Kodikas ja yhteisöllinen

Uudistuvien Holiday Inn -hotellien ilmeen niin Ruoholahden, Helsingin keskustan kuin Tampereen kiinteistössä on suunnitellut Jouni Löhönen Media Interiors Oy:stä.

– Aivan ensimmäiseksi aulasta purettiin pois kaikki vanha paitsi katto, Löhönen kertoo.

Vastaanottotiski päätettiin pitää samassa paikassa kuin ennenkin eli vastapäätä sisäänkäyntiä. Vaaleaksi maalatun tiskin yläpuolelle on ripustettu puinen säleikkö, joka alleviivaa vastaanoton sijaintia ja luo samalla lämminhenkistä tunnelmaa katkaisemalla aulan pitkänomaista tilaa.

Löhönen on sijoittanut sinne tänne hyllykköjä, kaappeja ja tuoleja ja nojatuoleja, jotka tekevät aulasta kodikkaan oloisen. Värikkäät kalusteet ja tekstiilit luovat pirteän ilmapiirin ja antavat positiivista energiaa.

Aulasta löytyvät baari sekä To Go Café -kahvipiste. Aamiaishuone muuntuu myöhemmin päivällä ravintolasaliksi. Ravintola toimii All Day Dining -periaatteella eli aterioimaan voi tulla milloin vain.

Timo Vehmas toivoo, että hotellivieraiden lisäksi ravintolaan löytävät tiensä lähialueiden asukkaat ja työntekijät. Se lisäisi yhteisöllisyyden tunnetta entisestään.

Hiljainen hotelli

Saneerauksen yhteydessä kunnostettiin alun perin vuonna 2005 avatun hotellin huoneet. Huoneita on kaiken kaikkiaan 256. RT-Interiors Oy vastasi korjausprojektin pää- ja sisustusurakoinnista. Työmaapäällikkönä toimi Joonas Viita-aho.

9-kerroksisen hotellin huoneet ovat kaikki lähes samankokoisia, mutta varustetason mukaan ne on jaettu kolmeen kategoriaan: standard, superior ja executive. Eri tason huoneita on kaikissa kerroksissa. Hotelli on Länsiväylän ja Porkkalantien välissä. Toisen kerroksen huoneesta on suora näköala autoja vilisevällä Länsiväylälle. Moottoritien takaa häämöttää talvinen Lapinlahti. Huoneessa on hiljaista. Liikenteen melua ei kuulu lainkaan.

– Tässä rakennuksessa on erittäin hyvä perusrunko. Ääniä vaimentaa lisäksi hotellin tuplajulkisivu, projektipäällikkö Jouni Liimatainen RT-Interiorsista sanoo. Hiljaisuus on tärkeä asia hotellin asukkaille, joista suurin osa on liikematkustajia.

Yhdeksännen kerroksen huoneesta on merinäköala etelään, yli Ruoholahden toimistoja asuintalojen. Kaukana horisontissa näkyy Tukholmaan matkalla oleva risteilyalus.

Tutustu Suomen rakennushankkeisiin RPT SMART

Pintaremonttia hotelli suljettuna

– Huoneiden seinät on maalattu, pintoja on puhdistettu, uudistettu ja verhoiltu uudelleen. Vanhat valaisimet on vaihdettu ledeihin ja sähköpistorasiat ja -koskettimet on uusittu. Huoneisiin on vaihdettu hotellin laatustandardin mukaiset sängyt sekä tuotu uudet, chromecast-tekniikalla varustetut TV-vastaanottimet, Viita-aho kertoo.

Kylpyhuoneet saneerattiin tarpeen mukaan. Osaan niistä asennettiin uudet lattiat, suihkutilan mosaiikkilaatoitus, lattiakaivot sekä käyttömukavuutta lisäävät suihkukaapit.

Yleisten tilojen parketit ja käytävämatot uusittiin, ja ravintolan keittiö sai uuden lattian.

– Talotekniset uudistukset esimerkiksi jäähdytyksen ja ilmastoinnin suhteen kiinteistössä oli tehty jo aikaisemmin, Viita-aho toteaa.

Hotellin saneeraustyöt aloitettiin ”hiljaisella purkamisella” joulukuussa 2017, kun hotelli oli vielä toiminnassa. Hotelli suljettiin vuoden vaihteessa ja avattiin asiakkaille pääsiäisen jälkeen.

– Urakoitsijan kannalta oli ehdottomasti paras ratkaisu sulkea hotelli remontin ajaksi. Se nopeutti työskentelyä, ei aiheuttanut asiakkaille häiriötä ja oli ennen kaikkea turvallisempaa niin asiakkaiden kuin työntekijöiden kannalta, Liimatainen toteaa.

RT-Interiorsin porukka, sisustussuunnittelija Jouni Löhönen sekä Restelin Timo Vehmas ovat työskennelleet yhdessä aikaisemminkin.

– Tuttuja kun ollaan, on Ruoholahden urakka sujunut hyvin. Byrokratia on voitu pitää pienenä. Päätökset ongelmatilanteissa on voitu tehdä nopeasti, sillä keskinäinen viestintä on toiminut, Viita-aho arvioi.

Vaikka aikataulu on ollut kireä, on työskentelyä edesauttanut se, että hotellin edessä oleva piha-alue voitiin ottaa kokonaan työmaan käyttöön. Myös kiinteistön alla olevaa parkkihallia on voitu hyödyntää.

FacebooktwitterredditpinterestlinkedinmailFacebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
  • Koitsanlahden hoville Parikkalassa haetaan uutta käyttötarkoitusta ja omistajaa

    Kulttuurihistoriallisesti arvokkaalle Koitsanlahden hoville Parikkalassa haetaan uutta käyttötarkoitusta ja omistajaa Senaatti-kiinteistöt myy Parikkalassa sijaitsevan Koitsanlahden…

  • Rovaniemelle uutta majoitus- ja ravintolatilaa 30 miljoonalla eurolla

    Rovaniemelle odotetaan ennätyksellistä matkailutalvea, vaikka jo viime vuosi oli kaupungissa huippumenestys

  • PRKK on nyt PRKK

    Pientalorakentamisen Kehittämiskeskus PRKK ry:n nimi muuttui kesällä. Virallinen nimi on nyt PRKK – Peruskorjaamisen ja…

Kategoriassa: PU 2 - 2018 Avainsanoilla: All Day Dining, City Centre, Helsingin keskusta, Helsinki, Holiday Inn, Holiday Inn Helsinki West, Hotelli, Hotelliketju, Joonas Viita-aho, Jouni Liimatainen, Jouni Löhönen, Korjausprojekti, Länsiväylä, Marja Hakola, Media Interiors, messukeskus, Mikael Lindén, Open Lobby, Porkkalantie, Ravintola, Restel, Restel Hotellit, RT-Interiors, Ruoholahti, Saneeraus, Saneeraustyöt, Scandic, Scandic-konserni, Tampere, Timo Vehmas

Ensisijainen sivupalkki

Lue näköislehti

# Lue aiempia näköislehtiä

Yhteistyössä

Nimitysuutiset

Toni Wikberg Nuukan liiketoiminnan kehitysjohtajaksi

Maija Joutsenkoski CapMan Buyoutin partneriksi

Tuomas Santala ARE-konsernin lakiasiainjohtajaksi

Lisää nimitysuutisia

Footer

Projektiuutiset

Projektiuutiset on rakennusalan asiantuntijoille suunnattu aikakausilehti joka esittelee valmistuneita upeita hankkeita.

Viimeisimmät

  • Senaatti myy Otaniemen terveyskeskuksen
  • Toni Wikberg Nuukan liiketoiminnan kehitysjohtajaksi
  • FIGBC: Suomi päättää itse, miten energiatehokkuusdirektiivin vaatimukset toteutetaan
  • Tukes selvittää Tikkurilan onnettomuusparvekkeen kaiderakennetta
  • Jyväskylän Aalto2-museokeskus avautuu pian

RPT BYGGFAKTA Oy

Ruukinkuja 3
02330 Espoo
09-809911

  • Instagram
  • LinkedIn
  • YouTube
RPT Byggfakta Oy:n tietojenkäsittelyä, tietosuojaa ja evästeitä koskevat periaatteet

Copyright © 2023 · Projektiuutiset | RPT Byggfakta Oy

RPT Byggfakta Oy:n tietojenkäsittelyä, tietosuojaa ja evästeitä koskevat periaatteet


Jatkamalla verkkosivustomme ja palvelujemme käyttöä hyväksyt, että keräämme tietoja vierailuistasi. Tietosuojaperiaatteissamme kerromme, mitä tietoja keräämme ja miksi sekä mihin tarkoituksiin tietoja käytetään.
Toivomme, että käytät hetken aikaa periaatteiden huolelliseen lukemiseen. Tämä on tärkeää! Muista, että sinulla on myös valintamahdollisuuksia tietojesi ja yksityisyytesi käsittelyyn ja suojaamiseen.

OK, ymmärrän Lue lisää
RPT Byggfakta Oy:n tietojenkäsittelyä, tietosuojaa ja evästeitä koskevat periaatteet

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Aina käytössä

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non Necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

Tallenna ja hyväksy