Pöyry on solminut sopimuksen Panaman ensimmäisen metrolinjan rakennushankkeeseen liittyvistä teknisistä tukipalveluista. Palveluihin kuuluvat suunnittelu sekä teknisen toteutettavuuden ja hankkeen kustannusten arviointi. Pöyryn palvelujen arvo on 1,1 miljoona euroa.
Hankkeen käynnisti Panaman hallitus, jonka päätavoitteena on rakentaa turvallinen, tehokas ja mukava julkisen liikenteen järjestelmä. Hiljattain perustettu ministeriö "Secretaría del Metro de Panamá" vastaa Panaman metron suunnittelusta, rakentamisesta ja toiminnasta. Hankkeen rahoittavat Latinalaisen Amerikan kehityspankki (BID) sekä Andien kehitysjärjestö (Cooperación Andina de Fomento, CAF).
Hanke toteutetaan yhteistyössä Geoconsult S.A.:n ja C&M Asociados S.C.:n kanssa. Pöyryn palvelut kattavat hankkeen suunnittelun, liikennepalvelujen tarvetta koskevien tietojen analysoinnin, ensimmäisen metrolinjan konseptin suunnittelun, tekniset määrittelyt tarjouspyyntöjä varten sekä asiakkaan avustamisen toimittajavalinnassa. Palvelukauden pituudeksi arvioidaan yhdeksän kuukautta.
Pöyryllä on pitkäaikainen kokemus vaativien ja mittavien kaupunkiliikennehankkeiden toteutuksesta ympäri maailman, mukaan lukien maanalaiset ja maanpäälliset metrojärjestelmät sekä bussi- ja kevytraideliikennejärjestelmät.
Pöyry on maailmanlaajuinen konsultoinnin ja suunnittelun asiantuntija, joka tarjoaa perusteellista toimialaosaamista ja innovatiivisia ratkaisuja asiakasyritystensä elinkaaren kaikkiin vaiheisiin. Toimimme seuraavilla aloilla: vesivoima, öljy ja kaasu, sähkö ja lämpö, uusiutuva energia, sellu- ja paperiteollisuus, kemian prosessiteollisuus, liikennejärjestelmät, vesi ja ympäristö sekä rakentamisen palvelut. Palveluksessamme on 7000 asiantuntijaa 49 maassa.