Uutiset

Leica DISTO™ DXT – Tarpeeksi kestävä

Leica DISTO™ DXT

Monet valmistajat puhuvat kestävyydestä, mutta muut eivät pysty samaan kuin Leica Geosystems: Leica DISTO™ DXT on ainoa laseretäisyysmittari, joka on roiskevesitiivis, täysin suojattu pölyä vastaan (IP65) ja kestää pudotuksen 2 metrin korkeudesta.

Suojatun, litteän näppäimistön ansiosta laite voidaan helposti puhdistaa juoksevan veden alla. Sisäosat on suojattu erityisellä lasikuituvahvisteisella muovikuorella. Ulkopuolen paksu kumivaippa suojelee moduulia mahdollisilta vaurioilta pudotuksissa. Leica DISTO™ DXT on tehty rakennustyömaiden jokapäiväiseen käyttöön.

Eräs avainominaisuuksista on testattu, automaattitunnistuksella varustettu monitoiminen päätykappale. Riippumatta siitä tehdäänkö mittaus päätykappale auki tai kiinni, laite tunnistaa ja esittää oikean etäisyyden automaattisesti. Mittausvirheet vältetään.

Leica DISTO™ DXT:ssä on useita hyödyllisiä mittauksia, kuten jatkuva mittaus minimin ja maksimin näytöllä, nopeat pinta-alan ja tilavuuden laskennat ja niihin yhdistetty tieto seinän ja lattian pinta-alasta tai ympärysmitoista. Laitteessa on myös näppäimet lisäystä ja vähennystä varten sekä Pythagoras epäsuoria mittauksia varten. Koje muistaa 10 viimeisintä mittausta.

Etäisyydet voidaan mitata 1,5 mm:n tarkkuudella. Leica DISTO™ DXT toteuttaa Leica Geosystemsin lupauksen: "when it has to be right".

Leica DISTO™ edustaa parasta laatua. Siksi Leica Geosystems tarjoaa 3 vuoden takuun kaikille Leica DISTO™-laitteille, kun osto on rekisteröity kahdeksan viikon sisällä osoitteessa: www.disto.com.

 

Lisätietoa ja jälleenmyyjät Suomessa osoitteesta: http://www.leica.fi.

Kuvagalleria

Leica DISTO™ DXT
Leica DISTO™ DXT