Pelastakaa Lapset ry on rakennuttanut Helsingin Käpylään upouuden valtakunnallisen toimi- ja palvelutalon, johon on muuttanut järjestön keskustoimisto ja Etelä-Suomen aluetoimisto ahtaaksi käyneistä tiloista Lapinrinteeltä.
Tiukulaksi ristityn talon perustamiskustannukset olivat 6,6 miljoonaa euroa, josta pääosa saatiin Raha-automaattiyhdistykseltä. Loppurahoitus koostuu Tiukula-säätiön pitkäaikaisesta lainasta ja omista varoista.
Uusi rakennus sijaitsee Koskelantie 38:ssa, aivan seudun maamerkkinä toimivan Amer-yhtymän pääkonttorin vieressä. Alunperin pieneen kolmikerroksiseen toimistorakennukseen pyrittiin samaan lastentalon ilmettä ulkoapäin.
Rakennuttajakonsultti Proconin Timo Lemola kertoo, etteivät viranomaiset kaupunkikuvaan ja kaavamääräyksiin vedoten voineet hyväksyä tällaista ”muumitaloa” pienelle tontille Käpylän suojellun funkkishenkisen Olympiakylän kupeessa. Ainoastaan pääsisäänkäynnin yhteydessä katoksessa ja osittain julkisivulla oleva värilasiteema viestittää rakennuksen luonnetta lastentalona. Valaistut lasilevyt näkyvät hyvin iltaisin ohikulkijoille.
- Sen sijaan lasten maailma tuotiin sisätiloihin. Rakennuksessa on lasten suunnittelemia elementtejä, kuten sisääntuloaulan lattian suuri mosaiikkitaideteos ja vessojen keraamiset taideseinät. Kerroksissa toimistohuoneiden ulkopuolella on ovien viereisiin sivupaneeleihin sijoitettu lasten maalaamia taideteoksia. Samoin koko pääporras on osa sitä mystisyyttä, mitä lasten mielikuvitus mieleenpainuvasti havainnoi ja sisäistää koko rakennuksesta, kertovat arkkitehti Hannu Jaakkola ja projektiarkkitehti Vesa-Jukka Vuorela Arkkitehtitoimisto Hannu Jaakkola Oy:stä.
Pelastakaa Lapset –talon rakentaminen aloitettiin maaliskuussa 2004, ja rakennus luovutettiin 8. huhtikuuta 2005. Tiukulaan valmistui työ-, palvelu- ja huoltotiloja yhteensä noin 2670 neliömetriä. Rakennuksen tilavuus on 11 050 kuutiometriä, bruttoala 3025 neliötä ja lattiapinta-ala 2667 neliötä. Työpisteitä uudisrakennuksessa on 77. Kerroksia on 3 + 1.
- Taloon sijoittuu lapsen oikeuksien keskus, lasten nettikeskus sekä kulttuuri- ja toimintakeskus. Pelastakaa Lapset keskustoimiston uutena toimintona Tiukulassa aloittaa myös psykososiaalisten palveluiden keskus. Sen teki mahdolliseksi, kun pitkäaikainen haaveemme omasta talosta vihdoin toteutui, iloitsee Minun Elämäni –projektin johtaja Kaisa Tervonen-Arnkil, joka on myös kotimaisen lastensuojelutyön suunnittelija.
Joustavuus ja lapsinäkökulma olivat avainasemassa talon suunnittelussa. Tiukula-talon työympäristö on räätälöity Pelastakaa Lasten toiminnan tarpeita vastaavaksi siten, että tiloista muodostuu luontevia projektityöalueita vuorovaikutusmahdollisuuksineen. Toisaalta rakennuksessa on eristettyjä työpisteitä luottamuksellisten asiakirjojen käsittelyyn. Toimistotilat ovat vapaasti muunneltavissa, sillä väliseiniä voidaan poistaa tai lisätä tarpeen mukaan. Rakennuksen sisääntulokerroksessa avautuvat palvelutilat, joiden suunnittelussa merkittävänä apuna olivat lapsipaneeli Arkkitehtikoulu Arkista ja joukko paikallisia lapsia Käpylä-klubista. Piha-alueella lasten ja nuorten kädenjälki näkyy betonilaatoituksen taiteellisessa visioinnissa.