Artikkelit

Polaris Business Park

Tyylikästä ja aikaa kestävää toimitilaa Turunväylän viereltä

Tyylikästä ja aikaa kestävää toimitilaa Turunväylän viereltä - Espoon Leppävaarassa sijaitsevan Polaris Business Parkin ensimmäinen rakennus on valmis ja toinen hyvää vauhtia rakenteilla, kuten paikoitustalokin. Lopullisessa muodossaan Polaris Business Park muodostaa viiden toimitalon ja niitä palvelevan paikoitustalon yhtenäisen ja kompaktin kokonaisuuden.

Polaris Business Park on Oy Alfred A. Palmberg Ab:n ja NCC Property Development Oy:n yhdessä rakennuttama kohde. Urakoitsijana toimii näiden kahden sekä NCC Rakennus Oy:n muodostama työyhteenliittymä TYL Polaris.

 

Ensimmäinen eli Vega-rakennuksen suurimpana käyttäjänä on Oy AGA Ab, jonka kanssa tehty vuokrasopimus käynnisti Vegan rakentamisen vuoden 2007 alussa. Vegan omistaa saksalalainen sijoitusyhtiö IVG Funds GmbH, joka on Euroopan suurimpia pörssissä noteerattuja kiinteistöyhtiöitä. Yrityksen kanssa on tehty esisopimus myös kahden seuraavan toimistotalon myynnistä.

 

– Tarkoituksena on aloittaa rakennus per vuosi, mutta rakentaminen riippuu suhdanteiden kehityksestä. Vega on muuten kokonaan vuokrattu, paitsi toisen kerroksen osalta, josta käydään parhaillaan neuvotteluja, kertoo rakennuttajan edustaja, projektipäällikkö Jussi Niiranen.

 

Massiiviset maaperästabiloinnit

Polaris Business Park sijaitsee aivan Turunväylän vieressä alueella, joka on vanhaa merenpohjaa.

 

– Korttelin syvästabilointi aloitettiin jo huomattavasti ennen kuin päätös ensimmäisen rakennuksen aloittamisesta tehtiin. Tontti on vanhaa merenpohjaa. Kaikki liikennöidyt alueet ja talotekniikkaosuudet ja suuria osuuksia muustakin tontista stabiloitiin talojen ulkopuolelta. Lisäksi tontilla on kevytsoralla tehtyjä kevennyksiä. Savea vietiin pois ja maata vaihdettiin massiivisesti, kertoo työpäällikkö Henri Mämmi TYL Polariksesta.

 

Turunväylän viereen tulee kolme rakennusta ja paikoitustalo. Niiden pohjoispuolelle tulee vielä kaksi toimistorakennusta. Rakennusten keskelle tulee keskuspromenadi, jonka varrelle sijoitetaan kaikkien rakennusten pääsisäänkäynti.

 

– Tällä hetkellä tänne on ajoväylät Kehä I:n kautta, mutta Turunväylän yhteyteen tullaan rakentamaan niin sanottu Vermon solmu, joka tuo vielä lisäliittymän alueelle Turunväylän suunnasta, hankkeen pääsuunnittelijana toiminut arkkitehti Jari Antila Optiplan Oy:stä kertoo.

 

Julkisivuissa dramatiikkaa ja lämpöä

Vegan vastakkaiset puolet ovat luonteeltaan ja julkisivuiltaan täysin erilaisia. Sisäänkäyntipuolen ilmettä sisäpihalle päin hallitsevat lämpimänsävyiset keraamiset laatat. Liikenneväylän suuntaan on julkisivuun otettu selkeästi dramaattisempi ote. Julkisivuun on luotu lasiseinillä teräviä kärkiä, mikä antaa Polaris-korttelille dynaamisen vaikutelman ulospäin.

 

– Rakennusten alkuperäisenä lähtökohtana oli muunnettu H-Malli, jossa keskiosasta lähtee siivet. Malli muuttui jonkin verran suunnittelun aikana, mutta lasisiivet jäivät jäljelle sakaroiksi etelän puolelle. Muoto on helppo jakaa osiin, kun hissit sijaitsevat keskellä rakennusta. Kukin kerros voidaan jakaa tarvittaessa neljälle käyttäjälle, Antila kertoo.

 

Vierekkäin olevien rakennusten väleissä olevat julkisivuseinät ovat pestyä valkobetonia. Ideana on, että valkoiset seinät heijastavat epäsuorasti luonnonvaloa naapuritalon työtiloihin.

 

Turunväylän julkisivut ovat lasia lähes kokonaan. Auringon lämpökuormaa on otettu vastaan alumiinisäleiköillä ja tummennetuilla auringonsuojalaseilla.

 

Huoltoliikenne on ohjattu Turunväylän puolelle rakennuksia. Huoltoväylä kulkee rakennuksen vierellä lasiulokkeiden alta, minkä vuoksi ulokkeet on ripustettu kerroksittain vinottain vetotangolla.

 

Kaikki rakennukset tullaan yhdistämään toisiinsa lasisilla yhdyskäytävillä.

 

Kuvagalleria

Polaris7516.jpg
Polaris7516.jpg
Polaris7528.jpg
Polaris7539.jpg
Polaris7502.jpg
Polaris7546.jpg
Polaris7500.jpg
Polaris7501.jpg
Polaris7521.jpg
Polaris7575.jpg
Polaris7513.jpg
Polaris7545.jpg
Polaris7544.jpg
Polaris7540.jpg
Polaris7536.jpg
Polaris7543.jpg
Polaris7514.jpg
Polaris7547.jpg
Polaris7549.jpg
Polaris7512.jpg
Polaris7570.jpg
Polaris7576.jpg
Polaris7509.jpg
Polaris7518.jpg
Polaris7538.jpg
Polaris7527.jpg
Polaris7571.jpg
Polaris7523.jpg
Polaris7535.jpg
Polaris7529.jpg
Polaris7573.jpg
Polaris7569.jpg
Polaris7533.jpg
Polaris7506.jpg
Polaris7507.jpg
Polaris7532.jpg
Polaris7534.jpg
Polaris7520.jpg
Polaris7530.jpg
Polaris7519.jpg
Polaris7574.jpg