Artikkelit

Asunto Oy Helsingin Cirrus

Helsingin Cirrus kurottaa korkeimmalle

Suomessa tornitaloja on noussut maanmerkeiksi harvakseltaan. Helsingin Vuosaaressa sijaitsevan As Oy Cirruksen rakentaminen on siis ymmärrettävästi puhuttanut paljon niin ammattilaisia kuin kadunkulkijoitakin.

As Oy Helsingin Cirrus on asuintornitalo, jossa on kaksi kellarikerrosta ja 26 maanpäällistä kerrosta. Kohteessa on 140 asuntoa sekä katutasossa kaksi liiketilaa. Tornitalon rakenteellinen korkeus on noin 92 metriä ja korkeus merenpinnasta +100 metriä.

 

Rakennuspaikka on Vuosaaren uuden keskustan ytimessä kauppakeskus Columbuksen, palvelukeskus Albatrossin ja Vuosaaren metroaseman vieressä. Muutaman sadan metrin päässä on kulttuurikeskus Vuotalo sekä Vuosaaren Urheilutalo; golf-viheriöt siintävät pienen matkan päässä.

 

As Oy Helsingin Cirruksen asuntojen koko vaihtelee 34 m2:stä 143 m2:iin. Suurimmat asunnot ovat talon yläkerroksissa. Asuntojen maisemaparvekkeet on varustettu lasisella, metallirunkoisella kaiteella sekä parvekelasituksella, joten merellistä ja metsäistä maisemaa on helppo ihailla. Parvekkeen taustaseinä on sileää happopestyä betonia.

 

Yhtiön autopaikat sijaitsevat asuinrakennuksessa kiinni olevassa kaksikerroksisessa pysäköintihallissa, joka on osin maanpinnan alapuolella. Hallista on sisäyhteys porrashuoneisiin ja hisseille. Pysäköintihallin kattotasanne maisemoidaan yhtiön terassipihaksi.

 

Ylimmässä kerroksessa sijaitsee taloyhtiön maisemasauna sekä siihen liittyvä kerhohuonetila ja kattoterassi. Tulevista asukkaista riippuu, minkälaisessa käytössä laaja kattoterassi ja julkiselle kattokahvilalle varattu tila tulevat olemaan.

 

Suunnitelmat muotoutuvat

Hanke käynnistyi vuonna 1999 Pro Paulig Oy:n järjestämällä kansainvälisellä arkkitehtikilpailulla. Kutsukilpailuun osallistui arkkitehtitoimisto 3XNielsen N/S Tanskasta, Steven Holl Architects Usa:sta, Maki and Associates Japanista, Page + Steele Inc. Kanadasta sekä Suomesta ARK-house Arkkitehdit Oy ja Arkkitehdit Tommila Oy.

 

Arkkitehtikilpailun voitti Lars Frank Nielsen Tanskasta levymäisellä ehdotuksellaan. Nielsenin ehdotusta ei sellaisenaan voitu asemakaavassa toteuttaa, joten suunnitelmaa kehitettiin edelleen.

 

Arkkitehti Lars Frank Nielsen vastasi kilpailuehdotuksen kehittämisestä nykyiseen toteutusmuotoonsa. Cirruksesta muotoutui pohjaltaan neliömäinen ja korkeutta oli ehdotettua vähemmän. Pääarkkitehdin mukaan rakennus ei muodon muututtua voinut enää olla väriltään aiemmin suunniteltu musta, vaan väri muutettiin vaaleaksi ja pinnasta tuli mattahiottu. Tonttikaupan jälkeen hanke eteni YIT Rakennus Oy:n perustajaurakointihankkeena. Marraskuussa 2004 tornille annettiin rakennuslupa ja harjannostajaisia vietettiin maaliskuussa 2006.

 

Tornista on käyty useita keskusteluja Helsingin kaupunkikuvaneuvottelukunnassa ja rakennuslautakunnassa. Samoin suuri yleisö on mielenkiinnolla seurannut kohteen toteutumista.

 

Keskustelun keskipisteessä

Kohteen pääsuunnittelijana suunnitteluaikana toiminut Ilkka Rekonen Arkkitehtitoimisto Jukka Tikkanen Oy:stä työsti Nielsenin suunnitelmista rakennuksen toteutuspiirustukset ja detaljit. Pääsuunnittelijana Rekonen vastasi myös siitä, että rakennus täyttää suomalaisten rakennusmääräysten vaatimukset.

 

Keskeinen sijainti on hyvä perustelu näinkin korkealle rakennukselle, vaikka kustannuksia tulikin korkeuden takia lisää, pohtii arkkitehti Ilkka Rekonen.

 

Kuvagalleria

Ala_aula.jpg
Ala_aula.jpg
Iso_asunto_01.jpg
Ison_asunnon_parveke_02.jpg
Ison_asunnon_pesutilat.jpg
Ison_asunnon_sauna.jpg
Julkkari_01.jpg
Julkkari_02.jpg
Julkkari_03.jpg
Julkkari_04.jpg
Julkkari_05.jpg
Julkkari_06.jpg
Julkkari_07.jpg
Julkkari_08.jpg
Julkkari_09.jpg
Julkkari_10.jpg
Julkkari_11.jpg
Julkkari_12.jpg
Kahvila.jpg
Liiketila.jpg
Nakoala_01.jpg
Nakoala_02.jpg
Parkkihalli_01.jpg
Parkkihalliin_sisaanajo.jpg
Pesutilojen_inva_WC.jpg
Pienen_asunnon_olohuone.jpg
Pyorakellari.jpg
Pyorakellari_02.jpg
Rappukaytava.jpg
Sprinkleri.jpg
Talon_sauna.jpg
Terassi_01.jpg
Terassi_02.jpg
Terassi_03.jpg
Terassi_04.jpg
Terassi_05.jpg
Yokuva_01.jpg
Yokuva_02.jpg